66-kibersportivna-vishcha-osvita-shcho-tse
Турніри

Кіберспортивна вища освіта: що це?

Кіберспортивна освіта вже давно не в новизну в багатьох країнах світу. Наприклад, в США, практика впровадження кіберспортивних дисциплін в освітню програму реалізується більш ніж у 20 університетах. Там навчають грі в Overwatch, CS:GO, League of Legends, Rocket League, Hearthstone і виплачують спеціальні стипендії для гравців команд.

В Азійсько-тихоокеанському університеті не тільки навчають самій грі, а й готують фахівців інших галузей кіберспорту: коментаторів, тренерів, суддів, менеджерів і психологів. Таку практику вирішила перейняти й Україна.

Ми відвідали Національний Університет фізичного виховання і спорту України, де поспілкувалися із завідувачкою кафедри інноваційних та інформаційних технологій у фізичній культурі й спорті, Оксаною Анатоліївною Шинкарук і її студентами – майбутніми магістрами кіберспортивних наук.

– Як з'явився факультет кіберспорту у Києві?

– "Перші розмови й зустрічі ректорів різних ВНЗ на тему перспективності розвитку кіберспорту почалися у 2018 році. Тоді ініціатором виступив наш ректор – Імас Євген Вікторович. Завдяки Федерації кіберспорту України, зокрема Івану Данішевському, Едуарду Анохіну, Антону Маркелову та іншим членам UESF, а також хлопцям з Федерації кіберфутбола, ми розробили програму, яка включала 3 блоки: підготовка тренерів, івент-менеджмент і психологія. Таким чином ми запустили набір магістратури, а вже в новому 2021 навчальному році ми запускаємо бакалаврат ". – розповіла Оксана Шинкарук.

Для навчання магістрів був обладнаний високотехнологічний комп'ютерний клас. Були куплені сучасні системні блоки та периферія, а компанія LG Ukraine надала ультрасучасні ігрові монітори LG UltraGearTM з матрицею на 27 і 34 дюйми та відгуком 240 Гц, які ідеально підходять для справжніх кіберспортивних професіоналів.

– Як пояснити батькам, що кіберспорт це не іграшки, а серйозна професія?

– "Робота з батьками – найголовніше. Питання "Як переконати батьків?" виникає дуже часто, тому що вони бачать своїх дітей на звичних спеціальностях, але як ми можемо спостерігати, популяризація та офіціалізація кіберспорту, завдяки зусиллям Федерації кіберспорту України, дала багато перспектив цього напрямку. Професія, пов'язана з кіберспорту дуже багатогранна, випускники магістратури зможуть працювати журналістами-піарниками, коментаторами, тренерами, психологами або займатися менеджментом ". – вважає Оксана Шинкарук.

– Як проходить навчання?

– "Кіберспортивна магістратура не означає, що ми цілими днями граємо в ігри. Тут ми працюємо над педагогічною майстерністю, різнобічно навчаємося всього того, що може стати в нагоді в роботі. Є лекції та практичні заняття, де хлопці виконують індивідуальні завдання і роблять групові проєкти. Сьогодні на заняттях, наприклад, ми розбираємо теорію комп'ютерних ігор: що з себе представляє гра з внутрішньої сторони, як зробити анімацію, дизайн ігор тощо",

– "Нам дуже подобається предмет "Теорія комп'ютерного геймінгу", де ми вивчаємо як відбувається створення комп'ютерних ігор, як люди працюють під час їх створення. Також будемо розглядати тактичні аспекти, розбирати кожну кіберспортивну дисципліну: CS:GO, LoL, Dota 2 і специфіку кожної гри. " – кажуть студенти

– "Крім традиційного навчання, лекторами виступають запрошені фахівці зі сфери кіберспорту. Завдяки підтримці навчального процесу з боку Федерації, у нас було дуже багато цікавих гостей. Серед них хлопці з WePlay Esports, менеджер-тренер Natus Vincere по Dota 2 Сергій "AnahRonix" Биковський, представники Федерації кіберспорту України, наприклад, Іван Діякону – глава відділення UESF Одеської області, широко відомий коментатор Олексій "Вухо" Малецький, спортсмен Владислав "bondik "Нечипорук, відомий як гравець команди Winstrike по CS: GO і багато інших." - розповіла Оксана Шинкарук.

– "Кожен лектор вклав щось своє. Є люди, які приходять і розповідають в загальному – наприклад Владислав "bondik" розповідав, як проходить становлення спортсмена, про роботу, графік, розклад і т.д, а є люди, які пояснюють внутрішню структуру, наприклад, ті ж менеджери, коментатори. Навіть не можна виділити когось одного, все дуже сподобалися і дали щось для нашого подальшого розвитку. " - кажуть студенти.

Майбутні магістри кіберспорту також поділилися своїми враженнями від навчання на новому факультеті.

– Чому ви поступили на цю спеціальність?

– "Цей напрямок зараз дуже перспективний і дуже швидко розвивається. Я думаю, що в майбутньому будуть потрібні фахівці цієї сфери: тренери, менеджери, психологи, спеціалізовані на кіберспорті. Я думаю, що знайти себе в цій професії буде не складно. " - повідав Іван Лут.

– "Наразі за нами буквально стежить Федерація, наприклад, під час онлайн пари до нас зайшов операційний директор кіберспорту і спостерігав за нами, коли у нас був менеджмент." - розповів Андрій Примаченко.

– "До цього я вчилася на менеджменті, мені цікава організація заходів і мені хотілося паралельно трохи розібратися в IT. Але я дізналася про кіберспорт і зрозуміла, що це те, що мені потрібно. Це щось новеньке, і воно абсолютно точно буде популярним. Оскільки для мене це нова сфера, мені постійно доводиться ставити більше запитань, уточнювати. Але на щастя у нас до цього дуже лояльне ставлення, це зовсім не проблема. У нас дуже класний і доброзичливий колектив. " – повідала нам Олександра Вакуленко.

– "Я журналіст. Коли мені було 25 років, редакції перестали приймати рукописні та машинописні тексти. Тоді довелося купити комп'ютер. Це було ні з чим не порівняти – такі можливості! Звісно, всі грали в ігри. Моєю першою грою стала Doom 2 – перша мережева гра, яка стала хітом 90-х. У неї грав весь світ. Саме тоді мене захопив геймінг. Все своє життя я граю в ігри, аналізую їх, причому за фахом я психолог і медик. Кіберспорт це не тільки ігри – це величезна індустрія, яка по прибутку й аудиторії побила всі рекорди традиційного спорту. Якщо це має таку величезну популярність, я вважала за потрібне бути в темі й підтримувати цей мейнстрім. Мені цікавий кіберспорт як наука і перспективи тут величезні. " - розповідає Лайма Гейдар – найстарша студентка факультету, їй 52 роки.

– Як змінилося ваше сприйняття кіберспорту до і після надходження сюди?

– "Якщо раніше ми розглядали кіберспорт з точки зору гравця, то зараз з точки зору тренера-аналітика, керуючого. На це дуже вплинула дисципліна "Бойові аспекти кіберспорту".

– "Я усвідомила, що люди тут грають зовсім на іншому рівні, відмінному від звичайних хлопців, які розважаються за комп'ютером без певної мети. Тепер для мене гри і професійні спортсмени це взагалі два різних світи ". – кажуть студенти.

Як отримати кіберспортивну освіту?

Всю інформацію про вступ можна знайти на сайті університету або зателефонувати на Кафедру для консультації за тел.: +38 (044) 287-63-49, +38 (044) 287-04-94.

Автор матеріалу: Anastezia